Sosyal medyada takipçi beğeni göndermek veya satın almak caiz midir?

Soru Detayı

- Sosyal medya hesaplarına takipçi beğeni vesaire gönderiyorum.
- Birisinin hakkına girmeden, gerçek olmayan kullanıcılarla ya da kendi istekleriyle panele giren kullanıcıları ücret karşılığı takipçi satın alan kişinin hesabına gönderiyorum hocam caiz midir?
- Takipçiler bot hesap diye geçiyor yani aktif olmayan gerçek olmayan hesaplar, yani hesabın sahibi yok.
- Birisinin hesabını filan almadan kimsenin hakkına girmeden, takipçi satın alacak kişiye ücret karşılığı gönderiyoruz.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu duruma iki açıdan bakmak gerekir:

1. Gerçek olmayan hesapları gerçekmiş gibi satmak, yalan, hile ve aldatmadır; caiz değildir,

2. Gerçek sahipleri olsa bile, bir hesabın sahibinin izni olmadan onları satamazsınız; kul hakkıdır, caiz olmaz.