Dini hizmet için bir kız bir erkekle sosyal medyada sürekli görüşebilir mi?

Soru Detayı

- Dini hizmet maksadıyla bir erkek ve bir kız, telefon, whatsapp, facebook, skype gibi yollarla sesli veya görüntülü olarak sürekli görüşebilir mi?
- Bir erkek bir kadın yalnız kalırsa üçüncüleri şeytandır hadisi gerçek hayatta mı geçerli sosyal medyayı da kapsar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam dini, kadın erkek ilişkilerini hassas çizgilerle belirlemiş, bu çerçevede birbirine namahrem olan kadın ve erkeğin, ölçüsüz bir şekilde birbirleriyle haşir neşir olmasını tasvip etmemiş, pratik hayatta veya sosyal medyada aralarındaki ilişkilerin belli bir ölçü ve disiplin içerisinde olmasını emretmiştir.

Dolayısıyla aralarında nikâh bağı olmayan kadın ve erkeğin pratik hayatta veya sosyal medyada flört etmeleri, herhangi bir şekilde görüşmeleri, konusu din de olsa sohbet etmeleri, İslam dininin onaylamadığı davranışlar olup, bunlardan şiddetle uzak durmaları gerekir.