Özür dilemek de helalleşmek yerine geçer mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kul hakkının Allah tarafından bağışlanması, hak sahibinin affetmesi şartına bağlanmıştır.

Hak sahibi, hakkını almadıkça veya bu hakkından vazgeçmedikçe, Allah kul hakkı yiyenin bu günahını affetmemektedir. Çünkü ilahi adalet, bunu gerektirir.

Bu itibarla bir kimsenin özür dilemesi bir erdemlik ise de sadece özür dilemek helalleşme yerine geçmeyip hak sahibinin bu özrü kabul edip hakkından feragat etmesi ile helalleşme gerçekleşmiş olur.

Özür dileyeni affetmek de bir erdemliktir.