Gıybetini yaptığımız kişi duymamışsa helalleşmek gerekir mi?

Soru Detayı

- Bu hadisi şerifleri açıklar mısınız gıybetini yaptığımız kişi duymamışsa helalleşmek gerekir mi?
- Gıybet olunan, bunu duymuşsa, tövbe etmekle affedilmez. Onunla helalleşmek de gerekir. Bir hadis-i şerif meali:
“Gıybetini yaptığı kişi, gıybet edeni affetmedikçe, mağfiret olunmaz.” [Deylemi]
- Gıybet olunanın bundan haberi yoksa, tevbe ve istigfar etmekle ve ona hayır dua etmekle affolur. (Ya Rabbi beni de gıybetini ettiğim kişiyi de affet) diye dua etmelidir!
- İki hadis-i şerif meali:
“Gıybetin kefareti, gıybet edilenin mağfireti için dua etmektir.” [İbni Lâl]
“Gıybet eden, gıybet edilen için mağfiret dilerse gıybet günahına kefaret olur.” [Hatib]

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Gıybet haramdır.

Gıybeti yapılan kişi bunu duymuş, haberdar olmuş ise, gıybet edenin yalnızca tövbe etmesi ve gıybet ettiği kişi için dua etmesi yeterli değildir; daha büyük bir sakınca kesin olmadıkça onunla helalleşmesi gerekir.

Gıybet bir zulümdür, hadislere göre zalim dünyada mazlumu razı etmedikçe, hakkını vermedikçe ahirette, kural olarak mazluma bu hak zalimden alınıp verilecektir.

Gıybeti yapılan kişi bundan haberdar olmamış ise, fukahanın çoğuna göre gıybetçi suçunu ona itiraf ettiğinde genel olarak sakıncalar, müminler arası ilişkilerde bozulmalar, başka günahları işlemeler olabileceği için, haber vermek gerekmez; gıybet eden, gıybet ettiği kişi için dua eder, gıyabında onun güzel ahlakı ve davranışlarını anlatır, mümkün ise ona işinde gücünde yardımcı olur.