Bulunduğumuz ortamı terk edemiyor ve gıybet dinlemek zorunda kalıyorsak ne yapmalıyız?

Soru Detayı

- Çoğu yerde gıybet yapılıyor ve susturamıyorum. Hatta gıybete karşı olduğum için kınanıyorum. Çünkü insanlar gıybet yapmayınca konuşacak bir şey bulamıyorlar.
- Nereye kadar sabretmeliyiz; aile ortamını ve işi nasıl terk edip gidebiliriz?
- Akrabalar ve iş arkadaşlarımla aramın bozulduğunu hissediyorum.
- Gıybetle ilgili yazı bile tutuşturdum ellerine, ama nafile. Ne âyet ne hadis bir etki yapmıyor, kalbin kararması bu olsa gerek...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Gıybeti engelleme konusunda sözlerinizin etkisiz kaldığını gördüğünüzde,

"Allahummağfirli ve limen iğtebnahü"

"Allah'ım, bizi ve gıybetini ettiğimiz zâtı mağfiret et.” (Suyûtî, el-Fethu’l-Kebîr, I/87)

diye dua edip, mümkünse o meclisten ayrılınız. Şayet bulunduğunuz yeri terkedemiyorsanız, istemeden kulağınıza gelen gıybet ifadelerinden dolayı mesul olmazsınız.