Dinimize göre aile ziyaretleri nasıl olmalıdır? Aile ziyaratlerinde kadın ve erkeklerin bir arada oturmasının ölçüsü nedir?

Tarih: 07.11.2006 - 17:16 | Güncelleme:

Soru Detayı
Aralarında akrabalık bağı olmayan aileler birbirlerini ziyaret ettiklerinde aynı odada kadın, erkek birlikte sohbet edebilir mi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Uzun süren oturmalarda ve sohbetlerde, rahat olabilmek ve hoş olmayan davranışlardan korunmak için, kadınlarla erkeklerin farklı mekanlarda oturması tercihe şayandır. Ancak bunu İslam’ın bir emri gibi görüp, kadınla erkeğin bir arada bulunamayacağını söylemek ve bunu dinin bir vazgeçilmezi kabul etmek doğru değildir.

İslam’ın kadından da erkekten de istediği bir örtünme/tesettür tarzı vardır, her iki taraf da bunun esas şartlarını yerine getirdikten sonra, halvet gibi, ten teması gibi, laubalilik gibi diğer mahzurlar da bulunmadıktan sonra bir mekânda olmalarının şerî bir engeli yoktur.

İlave bilgi için tıklayınız

- Tesettür ve Türban Özel Dosyası

- Kadın erkek birlikteliğinde dikkat edilmesi gereken konular nelerdir? Kız arkadaşlarla konuşmanın bir sakıncası var mıdır? Kadın ile erkek arasında caiz olmayan durumlar nelerdir?

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Kategori:
Okunma sayısı : 5.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun