Aile ve komşu ziyaretlerinde kadın ve erkeklerin aynı odada veya mekanda oturmaları caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Uzun süren oturmalarda ve sohbetlerde, rahat olabilmek ve hoş olmayan davranışlardan korunmak için, kadınlarla erkeklerin farklı mekanlarda oturması tercihe şayandır. Ancak bunu İslam’ın bir emri gibi görüp, kadınla erkeğin bir arada bulunamayacağını söylemek ve bunu dinin bir vazgeçilmezi kabul etmek doğru değildir.

İslam’ın kadından da erkekten de istediği bir örtünme/tesettür tarzı vardır, her iki taraf da bunun esas şartlarını yerine getirdikten sonra; halvet gibi, ten teması gibi, laubalilik gibi diğer mahzurlar da bulunmadıktan sora, kadın ve erkeğin bir mekânda olmalarının şerî bir engeli yoktur.