Ezelde Allah'tan başka bir şey yok iken, Allah nasıl yaratıcı sıfatına sahip olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah, mevcudatı yaratmadan önce gizli bir hazine idi, bilinmeyi sevdi ve mevcudatı yarattı. Allah mevcudatı yaratmadan önce kendi zatının hayranıydı. Temsilde hata olmasın; çok maharetli bir insan düşünelim. Bu insan maharetlerini sanatlarla eserlerle ortaya koymamış olsun. Ancak bilkuvve (potansiyel) olarak onun bütün özellikleri ve maharetleri vardır. Bu insan kendi maharetlerini bilmektedir ve vardır. Ortaya bir eser koymasa da bu kişinin isimleri, sıfatları, ünvanları vardır. Bunu başkaları bilmese de o şahıs biliyordur.

Allah'ın sadece tekvin değil, diğer isim ve sıfatları da bilkuvve olarak ezelden beri vardır. Varlık ayrı şey, o varlığın tezahür etmesi ayrı şeydir. Tezahür etmemiş, yani görünmemiş bir sıfat veya özelliğe yok denmez. Çok güzel heykel yapma özelliği bulunan bir heykeltıraş hiç heykel yapmasa da heykeltıraşlık kabiliyeti bu kişide vardır.

Allah hiç bir şey yaratmamış olsa da yine yaratıcılık sıfatı onda vardır.