Kadın erkek aynı salonda, birlikte sohbet dinleyebilir mi, tefsir dersi alabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle kadınlarla erkeklerin farklı mekânlarda oturması tercihe şayandır. Ancak bunu İslam’ın bir emri gibi görüp, kadınla erkeğin bir arada bulunamayacağını söylemek ve bunu dinin bir vazgeçilmezi kabul etmek doğru değildir.

İslam’ın kadından da erkekten de istediği bir örtünme / tesettür tarzı vardır; her iki taraf da bunun esas şartlarını yerine getirdikten sonra, halvet gibi, ten teması gibi, laubalilik gibi diğer mahzurlar da bulunmadıktan sonra, bir mekânda olmalarının şerî bir engeli yoktur.

Ancak mümkün oldukça kadın erkek farklı mekanlarda olursa daha uygun olur. Tesettürlü dahi olsa bir kadına şehvetle bakmak haramdır. Bu sebepten dolayı elden geldiğince imkanlar ölçüsünde kadın erkek bir arada oturmaktan kaçınmak gerekir.

Günümüzde imkanlar çok sınırlı değildir. Sohbetler için kadın erkek ayrı oturacak salonlar ayarlanabilir.