Kadınların kapı önleri ve yol kenarında oturmaları hakkında Resulü ne buyurmuştur?

Soru Detayı

- Kadınların kapı önlerinde veya yol kenarlarında oturmaları hakkında Allah Resulü (sav) ne söylemiştir?
- Bir gülü koklayıp arkasından bana salât-ü selam söylemeyen beni incitir veya buna benzer hadis var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. Kaynaklarda, özellikle kadınların kapı önlerinde veya yol kenarlarında oturmalarıyla ilgili bir rivayete rastlayamadık.

Fakat, genel olarak insanların (daha çok erkeklerin) yol kenarında oturmamalarını tavsiye eden hadisler vardır, örneğin;

Ebu Said el-Hudrî’nin bildirdiğine göre, Peygamberimiz (a.s.m):

“Sakın yollarda / yol kenarında oturmayın.” buyurdu. Sahabeler,

“Ey Allah’ın Resulü! Orada oturmaktan başka bir çaremiz yoktur. Oralar bizim bir araya gelip sohbet ettiğimiz mekânlardır.” dediler. Bunun üzerine Efendimiz (a.s.m) şöyle buyurdu:

“Eğer ille de oturacaksanız, hiç olmazsa yolun hakkını verin.”

"Yolun hakkı nedir?" diye sorduklarında ise,

“Gözleri haramdan sakındırmak, (yolu kapatarak, yola artıklar koyarak) eziyete etmekten / başkasına sıkıntı vermekten sakınmak, selam almak, iyiliği emretmek, kötülükten sakındırmak.” diye buyurdu.(Buharî, Mezalim, 22).

Bu hadisin asıl muhatabı erkeklerdir. Çünkü o gün, kadınların böyle bir adetleri zaten yoktu. Bununla beraber,-erkek olsun, kadın olsun- İslam’ın yasaklarını çiğnemek ve emirlerini savsaklamak gibi bir yanlış yapılmadığı veya öyle bir zemine yol açmadığı sürece, herhangi bir mekânda oturmanın bir sakıncası olmasa gerektir.

Kadınlarla ilgili tasavvur edilen muhayyel hadisin kaynağı, bu (gelen) hadisin olma ihtimali kuvvetli görünmektedir:

“Kadınların yolun ortasından yürümeleri uygun değildir.” (Kenzu’l-Ummal, h. no: 45063)

Diğer bir rivayette -kadınlara hitaben-:

“Yolun ortasından değil, yolun kenarından yürüyün.” (Kenzu’l-Ummal, h. no: 45036)

mealindeki hadislerin konumuzun dışında olduğunu düşünüyoruz. Mecmau’z-Zevaid’de(2/200) bu hadisin zayıf olduğuna işaret edilmiştir.

2. Hadisi kaynaklarında: "Bir gülü koklayıp arkasından bana salât-ü selam söylemeyen beni incitir." sözünün herhangi bir rivayetine veya benzerine rastlayamadık.