Ayette kullanılan fetk kelimesi tohumun filizlenmesinde nasıl kullanılır?

Soru Detayı

-Enbiya 30. ayette kullanılan fetk kelimesi tohumun filizlenmesinde kullanıldığında tohumun bir çiçek veya bir ürün vermesine kadar olan süreci için de kullanılır mı yoksa filizlenip baş vermesine kadar olan süreç için mi kullanılır?
- Zira tohumun bir çiçek veya ürün vermesine kadar olan süreç için kullanıldığında evren modeline benzemektedir. Örneğin o yeşeren bitki evren, dünya ise onun bir çiçeği...
- Bu konu hakkında ne düşünürsünüz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili ayetin meali şöyledir:

“İnkâr edenler görmedi mi: Gökler ve yer bitişik iken biz onları birbirinden ayırdık. Her canlı şeyi de sudan yarattık. Hâlâ mı inanmıyorlar?” (Enbiya, 21/30)

- Bu ayette “retk-fetk” kavramları evren için kullanılmıştır.

Nitekim Taberi, bu ayetteki retk kavramı, gök ile yerin niteliklerinden olduğunu belirtmiştir. (Taberi, ilgili ayetin tefsiri)

- Bazı rivayetlere göre, İbn Abbas: “göğün fetki yağmurun yağması, yerin fetki ise bitkilerin bitmesi anlamında olduğunu” söylemiştir. (bk. İbn Kesir, Razi, ilgili yer)

Bu ifadeler, bitkilerin kendi içindeki -filizlenme, tomurcuklanma, çiçek açma gibi- faaliyetleri değil, genel olarak gün yüzüne / topraktan çıkmaları konusuna işaret etmektedir.

- Burada bitkiler için de bir işaret olup olmadığına dair bir bilgiye rastlayamadık.

Tanelerin ve çekirdeklerin yarılması, filizlenmesi “fetk” değil, “felk” kavramıyla ifade edilmiştir:

“Şüphe yok ki, daneleri de çekirdekleri de yaran (Falik), Allah’tır.” (Enam, 6/95)

mealindeki ayette bu gerçeğin altı çizilmiştir.