İki niyetle oruç tutmak caiz mi?

Soru Detayı

- Mesela hem ibadet amaçlı hem de zayıflamak için oruç tutulabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tutulan oruç, kılınan namaz, zekat, hac gibi tüm ibadetler, Allah'ın rızasını aramak için yapılmalı, dünyevi bir maksat veya gösteriş için yapılmamalıdır.

Söz gelimi namaz bir spor; oruç bir perhiz olarak görülmemelidir.

Hem ibadet hem zayıflama niyetiyle oruç tutmak, kulluk ruhuna uygun düşmeyen bir durumdur.

Ancak, Allah rızası için oruç tutan bir kimsenin, bu vesileyle aynı zamanda zayıflamasının da bir sakıncası olmaz.