Okulda yılbaşı çekilişi caiz midir?

Soru Detayı

- Lise öğrencisiyim. Sınıfımda yılbaşı çekilişi adıyla kura çekip herkesin ona denk gelen kişiye hediye aldığı bir uygulama var.
- Ben kız erkek karışık olduğu için pek hoş karşılamıyorum, fakat arkadaşlarım hediyeleşmeyelim mi diyorlar?
- Bu uygulamanın hükmü nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Çekilişe katılanların tamamı ortaya bir para koyar ve kura ile bunu şanslı olana verirlerse, bu piyango demektir ve caiz değildir.

Grup içinde hediyeleşmek maksadıyla kura çekilir ve kura kime çıkarsa hediye verecek şahıs hediyesini ona verirse bu caiz olur.