Yalbaşı münasebeti ile hediyeleşmek, iş yerinden dağıtılan yiyecek içecek hediyeleri almak uygun mudur?

Soru Detayı

- Hristiyan bir patronum ve Hristiyanlaşmış mesai arkadaşlarım var. Yılbaşı münasebeti ile işyerinden bir takım hediyeler dağıtılıyor, yemekler veriliyor. Hediyeleri kabul etmeyip, yemeklere katılmayınca sıkıntı oluyor. Katılınca da vicdanım rahat vermiyor.
- Burada bizlere düşen görev nelerdir?
- Bu hediyeleri alanın niyeti yılbaşı olsun / olmasın yine de vebal altında kalmakta mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam alimleri prensip olarak buna cevaz vermezler. Çünkü, bu işler o gün Hristiyanların bayramı münasebetiyle olduğu için onlara "dini ritüeller”de katılmak doğru değildir.

Bu sebeple, bir kaçamak yolunu bulup bu hediye ve yemek işlerine katılmamanızı tavsiye ederiz...