Felç kalma riski olan ameliyata girmek gerekiyor mu?

Soru Detayı

- Bir insanın yaşamaya devam edebilmesi için az ya da çok boyutta felç kalma riski olan bir ameliyata girmesi gerekiyor olsa ve bu ameliyata girmese günaha girmiş olur mu?
- Ayet ve hadislerle delillendirebilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ölmekle sakat kalmak arasında bir tercih yapmak gerektiğinde, sakat kalmayı tercih etmek gerekir; çünkü hayatı korumak pek çok ayet ve hadisle emredilmiş, İslam’ın beş maksadı arasında yer almıştır.