Cin suresi 5. ayette geçen "Allah" ve "sanmak" arasında nasıl bir açıklama yapılabilir?

Soru Detayı

- Cin Suresi 5. Ayette geçen “Oysa biz, insanların ve cinlerin Allah'a karşı asla yalan söylemeyeceklerini sanmıştık.”

- Bu söz Allah'ın bizzat kendisinden ise "Allah" ve "sanmak" arasında nasıl bir açıklama yapılabilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu söz Allah’a ait değil, cinlere aittir. Bütün tefsir kaynaklarında böyle yorumlanmıştır. (Misal olarak bk. Taberi, Razi, İbn Kesir, Beyzavî, Nesefi, ilgili yer).

Bununla cinler demek istiyorlar ki:

Bazı cinler bazı insanlara meleklerin Allah’ın kızları olduğunu, İsa’nın ve Üzeyr’in onun oğlu ve eşinin olduğunu ve ayrıca onun ortakları olduğunu söyler ve onları bu gibi küfür inancına davet ederlerdi. Biz de cin ve insanların Allah hakkında yalan söyleyeceklerine ihtimal vermez ve bunun doğru olduğunu sanırdık. Fakat Kur’an’ı görünce bunların yalancı olduklarını anladık. (krş. Taberi, İbn Kesir, Şevkanî,ilgili yer)

Demek ki Kur’an’da cinlerin sözleri hikâye edilmiştir. Ve dolayısıyla ayette anlaşılmayan bir şey söz konusu değildir...