Bir soru neden Hz. Peygamberin zoruna gitti ve ona ağır geldi?

Soru Detayı

- Bu hadise göre Peygamber Efendimiz(sav) her sorunun cevabını bilmiyor olabilir mi?
- Sorulan sorunun Peygamber Efendimiz (sav)’e ağır gelmesi, cevabını bilmemesinden kaynaklanıyor olabilir mi?
- Bir adam Hz. Peygamber (s.a.v.)'e sordu:
"Ey Allah'ın elçisi, Allah dünyada bizim gözlerimizi uyku ile aydın kıldı. Cennette de uyku var mı?" Allah'ın Rasûlü (s.a.v.) buyurdular: "Hayır, uyku, ölümün ortağıdır (kardeşidir) ve cennette ölüm yoktur." "Peki rahatları, istirahatleri ne iledir?" Bu soru Hz. Peygamber (s.a.v.)'in zoruna gitti, O'na ağır geldi ve işte bunun üzerine, "Orada bize ne bir yorgunluk dokunacak, ne de bıkkınlık gelecektir." (Hicr, 15/48) âyet-i kerimesi nazil oldu. (Suyuti, Lubabu’n-Nuku, Fatih Yayınevi, II/556)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu gibi gaybi konularda Hz. Peygamber (asm)’in ilmi, Allah’ın vahyine, bildirmesine bağlıdır. Allah tarafından kendisine bilgi verilmediği zaman, onun o konuyu bilmemesi normaldir.

Daha önce hakkında vahyin gelmediği Bedir ganimetlerini taksim etmesinden kaynaklanan hadise de bu gerçeğin şahididir.

Her Peygamber (asm) beşerdir. Her insanın bildiğini onlar da bilir. Daha zeki, akıllı, ferasetli oldukları için daha fazlasını da bilirler. Fakat beşer üstü konularda, dini hükümler ve gaybi haberler hakkında Allah’ın bildirmesiyle ancak bilebilirler.

İnsanın bilmediği bir soru karşısında biraz sıkılması insanın fıtri özelliğidir. Sıkılmayanlar ancak vurdumduymaz kimselerdir.