Günahlarımız, Peygamberimizin hatırı için mi bağışlanıyor?

Tarih: 12.12.2018 - 20:00 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Kalbimizle istemeden işlemiş olduğumuz günahlarımız sadece Peygamber Efendimiz (sav)’in hatırı için mi bağışlanıyor?
"Allah (cc), benim için, ümmetimin hata ile unutarak veya baskı ve tehdid altında işlemiş olduğu günahları bağışlamıştır." (İbn-i Mace, Talâk, 16)
- Bu hadise göre kalbimizle istemeden işlemiş olduğumuz tüm günahlarımız bağışlanıyor. Eğer Peygamber Efendimiz (sav) Allah (cc)’dan rica etmese kalbimizle istemeden yapmış olduğumuz günahlarımız bağışlanmayacak mıydı?
- Eğer böyleyse bunun hikmetini açıklayabilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bizim elimizdeki nüshada, İbn Mace’nin ilgili yerinde konu hakkında üç hadis rivayet edilmiştir. (İbn Mace, h.no: 2043, 2044, 2045)

Bu rivayetlerin hiçbirinde “Lî = benim için…” ifadesi söz konusu değildir.

- Bu konuyla ilgili Taberani, Darekutni, Acluni, Hâkim, İbn Adi, Zeylai, Rafii, İbn Hibban, Ebu Nuaym gibi alimlerin rivayetlerinde de bu ifadeye rastlayamadık.

Ancak, İbn Hacer böyle bir ifadenin yer aldığı rivayetin olduğuna işaret etmiş ve bunun Hz. Peygamber (asm)’in Allah katındaki değerini göstermeye yönelik olduğunu bildirmiştir. (İbn Hacer, 11/552)

Fakat, bu rivayeti, olduğu bildirilen İbn Mace ve Beyhaki’de de bulamadık. Bu bir nüsha farklılığından kaynaklanmış olabilir.

Bu rivayet sahih olduğu takdirde, bunun manası şudur:

Bu ümmetin söz konusu hususlardaki hafifletme, Hz. Muhammed (asm)’in hatırına olmuştur.

Bunda hiçbir sakınca yoktur.

Aslında “benim için” ifadesinin olmadığı yalnız “Ümmetim için” ifadesinin yer aldığı rivayetleri böyle değerlendirmek gerekir. Yani, başka ümmetlerden değil, yalnız Hz. Muhammed (asm)’in ümmetinden bu tahfif yapılmıştır.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 100+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun