Peygamberimizin, peygamberlikten önceki sözleri de hadis mi?

Soru Detayı

- Hadisler sadece Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in İslam geldikten sonra söylediği sözlerden mi ibarettir?
- Öncesine ait sözleri yok mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, hadisler, Hz. Peygamber (asm)’in peygamber olduktan sonra söylediği sözler, yaptığı fiiller ve takrirleridir.

Peygamber olmadan önce de elbette konuşmuştur. Fakat o konuşmalar bir sünnet mesabesinde olmadığı için yazılmamıştır.

Peygamberlikten önceki hayatının bazı kesitlerinden bazı söz ve ya fiilleri söz konusu edilmişse de hadis literatüründe bir "Sünnet" olarak değerlendirilmemiş.

Hadis ile sünnetin kapsamları konusunda farklı görüşler bulunmakla beraber, bu iki terimin eş anlamlı olarak Resûlullah (asm)’ın söz, fiil ve takrirleri için kullanılması, özellikle hadis âlimleri arasında daha fazla kabul görmüştür.