Balık rivayeti sahih mi?

Soru Detayı

- Bu rivayetler sahih midir?
- ​Ebû Zabyan, İbn Abbâs'tan şöyle dediğini rivâyet eder:
Allah'ın ilk yarattığı kalemdir. Olacak olan her şeyi yazdı. Sonra suyun buharını yüksekti, ondan semayı yarattı. Sonra Nûn'u yarattı ve yeri onun üzerine yayıp döşedi. Yer çalkalandı, dağlarla tesbit edildi. Dağlar yere karşı şüphesiz ki övünürler. Sonra İbn Abbâs; "Nun, Kaleme... yemin olsun ki" âyetini okudu. el-Kelbî ve Mukâtil dedi ki: Onun (o balığın) ismi el-Behmût'tur. Recez vezninde şair şöyle demiştir: "Bana ne oluyor ki, hepinizi susuyor görüyorum, el-Behmût'u yaratmış olan Rabbim Allah'a yemin olsun." Ebû'l-Yakzan ve el-Vâkidî adînin Leyûsâ, Ka'b, Lûsusa olduğunu söylemiştir. Yine (Ka'b); Belhemûsâ olduğunu da söylemiştir. Ka'b (devamla) dedi ki: İblis yerlerin üzerinde bulunduğu balığın içine girip, onun kalbine vesvese vererek dedi ki: Ey Lûsûsâ! Senin üzerinde hareket eden hayvanlardan, ağaçlardan, yerlerden ve başkalarından neler olduğunu biliyor musun? Sen hareket edecek olursan, hepsini sırtının üzerinden atıverirsin. Leyûsâ bunu yapmak istedi, Allah ona bir hayvan gönderdi. Burun deliğinden girip beynine kadar ulaştı. Balık bundan ötürü yüce Allah'a yalvarıp yakardı, Allah da o hayvana izin verdi ve çıktı. Ka'b dedi ki: Allah'a yemin ederim ki, balık o hayvana bakmakta, o hayvan da ona bakmaktadır. Eğer benzeri bir şey yapmak isteyecek olursa, tekrar önceki haline döner.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İsrailiyat türünden olduğu açıkça belli olan bu ve benzeri rivayetlerin doğruluğuna tanıklık edecek, Peygamber Efendimiz (asm)'den gelen güvenilebilecek bir rivayet bilmiyoruz, araştırmalarımızda da bulamadık.

İsrailiyat: Yahudilik ve Hristiyanlıktan İslam kaynaklarına geçtiği kabul edilen bilgiler için kullanılan bir terimdir.