Allah, kendisinde olmayan özelliği yaratmaz mı?

Soru Detayı

- İslam'da Allah (c.c.)’ın kendisinde olmayanı yaratmayacağı şeklinde ifadeler geçiyor mu?
- Allah (c.c.)’ın kendisinde olmayan acizliği yaratması, kendisinde olmayan şeyleri de yarattığını ispatlamaz mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Acizlik, bilgisizlik, ölüm, cansızlık, rızıklanmaz, belirli sınırlarla verili sıfatlarla donatılmak yaratılmışlığın yani Allah olmayışın vasıflarıdır. Bunları yaratmak, yaratılanların mahiyetine uygun davranmak anlamında bir güç, bilgi ve irade gerektirir.

Varlıklar ezeli olmadıkları için, özleri gereği sınırlı olmak zorundadırlar. Dolayısıyla sınırlı olanı yaratmak ve öncesiz olanları var kılmak tam bir iktidar ve iradeyi gösterir.

Allah Teala'nın kendi zatında bulunmayan şeyleri var kılması onun kudretini gösterdiği gibi, bu yaratılmışların var edilmesi ilahi sıfatların görece olarak varlığını gösterir.

Örneğin mahlukatın acizliği kudretin tamlığını, bilgisizliği ilmin mükemmelliğini gösteren ayinelerdir.

Mutlak olanın tezahüründe açığa çıkan dereceler ve görelikler, mutlağın sonsuzluğuna eş olarak sonsuzdur.