Evrenin anlaşılmayan yönlerinin olması, Batın isminin gereği midir?

Soru Detayı

- Evrenin anlaşılmaz/halen anlaşılmayan yönlerinin olmasının nedeni Allah (c.c.)’ın Batın ismine sahip olması mıdır?
- Batın isminin bir yansıması mıdır?
- Bazı imtihanların/yaşantıların anlaşılmaz olmasının nedeni de evrenin anlaşılmaz olması gibi midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Batın isminin anlamı, "açıkları gizleyen değil, bütün gizli-saklı şeyleri de bilen ve kendisini zatı itibariyle gereği gibi tanımak mümkün olmayan zat" anlamına gelir.

Evrenin gizli sırlarının bulunması, yaratanın sonsuz ilim, kudret ve hikmetinin bir tezahürüdür.

İnsanların, evrenin bütün sırlarını bilmesi elbette mümkün değildir.