Paralel evrenler ve uzaylılar hakkında Kuran ve sünnete bilgi var mı?

Soru Detayı

- Kuran ve hadislerde açıkça belirtilmeyen bir şeyin (örneğin paralel evrenler, uzaylılar gibi) var olma durumunun mümkün olduğunu neye göre söyleyebiliyoruz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Paralel evrenler, uzaylılar hakkında -onların anladığı manada- öne sürülen teoriler, hâlâ bir bilim kurgusu konumundan öteye gitmiş değildir.

Paralel evren teorisinin geçmişi 70 yılı geçmez. Bu sebeple bunların var olmalarının mümkün olduğunu söyleyenler, Kur'an ve sünnete dayanan İslam alimleri değil, fen bilimleri alanında çalışan Batılı bazı bilim adamlarıdır.

Hatta paralel evren teorisinin ilk teorisyeni bir doktora öğrencisidir.

- Bu konuda kurgu bilimlerin kurgu filmlerde yer alan "mümkünler" şimdiye kadar hayalleri süsleyen “imkân-ı zatî” konumundan öteye geçmemiştir.

Hiçbir ilmi delile dayanmayan “imkân-ı zati” en muhal konularda da geçerlidir. Örneğin; “Şu anda güneş tutulmuş olabilir.” Bu zatında mümkündür. Fakat hiçbir ilmi delile dayanmadığı için bunu kimse kale almaz. Çünkü, "Bir delilden neşet etmeyen bir ihtimalin hiçbir değeri yoktur.” kuralı ilmi, mukarrer bir usul kaidesidir.

- O halde bu sorunun cevabı şudur:

Biz Kur’an talebeleri / Müslümanlar olarak şimdilik öyle bir şey söylemiyoruz, çünkü dayandığımız bir şey yoktur.