Adem ve Havva avret yerlerini neyle örttüler?

Soru Detayı

- Âdem ile Havva yasak meyveden yiyince incir ağacı yaprağı ile örtündüğü söyleniyor. Bu konuda merfu sahih hadis var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ayette herhangi bir ağacın yaprağı denmemiştir. Yalnız “Cennet yapraklarından üzerlerini örtmeye çalıştılar.” (bk. Araf, 7/22; Taha, 20/121) şeklinde bir ifade kullanılmıştır.

Bu konuda merfu sahih bir hadise de rastlayamadık. Sadece kaynaklardan rivayetin zayıflığına işaret eden bir ifade ile “denilir ki: Muz yaprağı veya (daha fazla kabul gören) incir yaprağı imiş." açıklaması yapılır. (bk. Zemahşeri, Maverdi, Beğavi, Kurtubi, ilgili ayetin tefsiri)