Dünyanın kaç kocası var?

Soru Detayı

- Hz. İsa dünyaya, senin kaç kocan vardı diye sorduğu doğru mu sahih bilgi mi?
- Merfu sahih hadislerde geçer mi?
 (İmam Gazalinin kitabında okudum)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, bu konuda bir hadis-i şerifte şöyle ifade edilir:

“Kardeşim İsa’ya dünya bir kadın suretinde temessül etti.

İsa, bir kocan var mı diye dünyaya ordu.

Dünya, evet çok kocalarım var, diye cevap verdi.

- Peki onlar hayatta mı, diye sordu.

- Hayır, hepsini öldürdüm, dedi." (Deylemi, Müsned, 4/454, no: 6815)

Bu rivayetin sıhhati konusunda bir bilgiye rastlamadık.

İmam Gazali Hazretleri, bunu "Dünyanın Düşmanlığı" bölümünde, Hz. İsa aleyhisselamın bir müşahedesi olarak “nükte” şeklinde nakleder, ancak herhangi bir kaynak ve senet vermez.

İlgili bilgiler şöyledir:

Dünyanın Düşmanlığı

Bu misal de dünyanın sihri ve aldatmasıyla ilgilidir.

Dünya seni kendisine aşık etmek için sana muhabbet gösterir, kendisini bir yardımcı ve rahatlık sebebi olarak takdim eder; halbuki o seni terk edip başkasına gider. Sonra seni bir gaflet anında yakalayıp yapacağı düşmanlığı yapar. Bu hâliyle dünya, erkekleri aldatan kötü bir kadına benzer; erkekler onu görünce kendisine aşık olurlar; kadın onları evine çağırır, kendilerini aldatır ve helak eder.

Nükte:

Hz. İsa (a.s) keşfiyat âlemini seyri sırasında dünyayı yaşlı bir kadın suretinde gördü; ona: "Kaç kocan var?" diye sordu, dünya: "Çok, sayıları belli değil." dedi. Hz. İsa: "Ölüp gittiler mi yoksa seni boşadılar mı?" diye sordu; dünya: "Hayır, beni boşamadılar, onları ben öldürüp yok ettim." dedi. O zaman Hz. İsa (a.s):

"Senin hâlin ve insanların başına getirdiğin bu felaket ne tuhaf. Onlar sana rağbet ediyorlar, senin için savaşıyorlar, gelip gidenlerden ibret almıyorlar; sen de seni sevenlere böyle yapıyorsun." (bk. Gazali, Kimyay-ı Saadet, İstanbul, 2022, s. 81)