YKS sınavında başarı sağlayamayan genç ne yapmalı?

Soru Detayı

- Sonraki YKS sınavında başarı sağlamak için ne önerirsiniz?
- İslam çalışmayı ve gelişmeyi öğütlüyor. Buna istinaden ne yapılmalı?
- Başarı sağlayamayan gençlerin moral bozmasına değer mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle bu süreçte kendinize karşı daha hoşgörülü ve şefkatli olun. Çünkü yaşanan bir başarısızlıktan dolayı kişi kendisini suçlarsa, yeteneklerini küçümserse moral ve motivasyonu kırılır, ümitsizliğe düşer, çalışma şevkini ve azmini kaybeder.

Ümitsizliğe kapılmadan hemen bir durum değerlendirmesi yapın. Çünkü hem başarı durumunda hem de başarısızlık durumunda yapılması gereken ilk şey durum değerlendirmesi yapmaktır.

Sizin durumunuzda yapılması gereken ilk şey, neden başarı sağlayamadığınızı analiz etmenizdir.

Öncelikle Kendinize Şu Soruları Sorun

Yeterli çalışmadığım için mi, metotlu ve planlı çalışmadığım için mi, çalıştığım hâlde konuları yeterince anlayamadığım için mi, konuyu anlamama rağmen sınav stresinden dolayı mı başarısız oldum?

Bu sorulara vereceğiniz cevaplara göre kendinize yeni bir çalışma planı veya yol haritası belirleyin. Zayıf ve eksik taraflarınızı güçlendirmeye gayret gösterin.

Destek ve Geri Bildirim Alın

Bu konuda eski öğretmenlerinizden veya çevrenizde güvendiğiniz eğitimli kişilerden de geri bildirim isteyebilirsiniz.

Hedefleriniz için günlük, haftalık, aylık, üç aylık gibi hedefler koyun ve onlara uymaya çalışın.

Aktif Öğrenme Yöntemleri Deneyin

Aktif öğrenme yöntemleri (not alma, özet çıkarma, öğretme), çalışma grupları, konuları pekiştirme gibi yöntemleri deneyin.

Düzenli Değerlendirme Yapın

Deneme sınavları çözerek ilerlemenizi değerlendirin ve zayıf noktalarınızı tespit edin.

Bunları yaptıktan sonra kendiniz için gerçekçi net hedefler belirleyin. "Gelecek yılkı YKS’de kaç puan hedefliyorsunuz ve buna ulaşmak için ne yapmanız gerekiyor?" gibi sorular vereceğiniz cevapları not edin. Göreceksiniz ki artık gideceğiniz yer belli olduğu için daha güçlü bir motivasyona sahip olacaksınız.

Alternatif Yollar Düşünün

Bunun yanında alternatif yolları da düşünebilirsiniz. Çünkü günümüzde bir meslek sahibi olmak ve iyi bir para kazanmak için tek yol üniversite değil. Milyonlarca üniversite mezunu boşta geziyor.

"İstediğim puanı şu veya bu nedenden dolayı alamazsam, hangi meslekler bana uygundur ve bunları öğrenmem için neler yapabilirim?" diye düşünün. Aklınızda bir B-Planı olsun.

Manevi Dünyanızı Sağlam Tutun

Bu süreçte ruh hâlinizi sağlam tutmaya çalışın. Bunun da en güzel yolu, ibadetleri düzenli yapmak, bol bol dua edip Allah’a yakın olmak, onunla sohbet etmek ve her şeyin dizgininin Allah’ın elinde olduğunu her daim hatırlayıp kalbini ferah tutmaktır. Sabır ve tevekkülle yoluna devam etmektir.

Yüce Rabbimiz yâr ve yardımcınız olsun!..