Turan Dursun’un, “Kur'an’ın Libya'daki mushafıyla şu anki mushafı arasında fark var, Kur'an tahrif edilmiştir.” görüşüne nasıl cevap vermeliyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Libya dahil, dünyanın hiçbir yerindeki Mushafların birbirinden farkı yoktur. Sure ve ayetlerin manasını, fazlalık veya noksanlığını gösteren hiçbir farkları yoktur.

Yazılım bakımından bazı farklar olabilir, o da bir fazlalık veya noksanlık değildir. Örneğin, Suudî Arabistan’da basılan Mushafların yazılımları Hz. Osman zamanında yazılan ve Hatt-ı Osmanî denilen bir şekildedir. Mesela; Fatiha suresinin 4. ayetinde yer alan “Mâlik” kelimesi elifsiz “Melik” şeklinde yazılmıştır ki, Arapça’daki bu yazılım hem “mâlik=sahip”, hem “melik=padişah” anlamına müsait olduğu için daha güzeldir.

Bu tür yazılım farkları veya kıraat farkları hiçbir şekilde noksanlık veya fazlalık olarak değerlendirilemez. Bu konuyla ilgili İslam literatüründeki eserlerin geçmişi bin yıldan fazladır.

Bilgi için tıklayınız:

Kur'an-ı Kerim'in yazılması, toplanması ve kitap haline getirilmesi hakkında detaylı bilgi verir misiniz?