Evvabin namazını yatsıya yakın kılsak olur mu?

Soru Detayı

- Evvabin namazı arasında dünyalık kötü bir söz söylenmemesi gerektiğini ifade eden hadis sahih midir?
- Bu hadisi nasıl anlamalıyız?
- Dünyalık konuştuğumuzda Evvabin namazını kılabilir miyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evvabin namazını, akşam namazını kıldıktan sonra dünya işleriyle ilgili herhangi bir şey konuşmadan ve yapmadan kılmak daha faziletli ise de daha sonra da kılınabilir, kılınan namaz geçerlidir.

Ayrıca, akşam namazı ile evvabin arasında kaza namazı kılmak, tesbihat yapmak, dua etmek, Kur'an, hadis veya dini bir eser okumak, evvabin namazının yüksek faziletine zarar vermez. Bu durum iki namaz arasını ayırmak anlamına gelmez.

Evvabin namazıyla ilgili rivayet şöyledir:

"Kim akşam namazından sonra aralarında kötü bir şey konuşmaksızın altı rekat namaz kılarsa, (kıldığı bu altı rekatlık namaz) onun için on iki senelik ibadete denk kılınır." (Tirmizi, Salat, 431)

Bu hadisin senedinde geçen Ömer b. Ebi Hasem el-Yemami'nin zayıf olduğu ifade edilmiştir. (Mizzî, Tehzîbü’l-Kemal, Beyrut, 1980, 21/408-409)

Hz. Peygamber (asm)’den ve ashaptan, akşam namazından sonra nafile namaz kılmayı teşvik eden hadisler rivayet edilir. Bu hadisler arasında;

- Akşam namazından sonra kılınan altı rekat nafile namazın on iki yıllık ibadete denk olduğu,
- Bu namazı kılan kimsenin günahlarının deniz köpüğü kadar çok olsa da bağışlanacağı,
- Akşam namazından sonra dört rekat daha kılan kişinin cennetle ödüllendirileceği,
- Onun Kadir Gecesi'ni ihya etmiş gibi ecir alacağı,
- Yine bu vakitte yirmi
(diğer bir rivayette on) rekaat namaz kılan kimse için Allah’ın cennette bir köşk inşa edeceği,
şeklinde özendirici hadisler sayılabilir. (bk. İbn Mâce, İkame, 185; Tirmizî, Mevakitüs-salat, 204; Heysemî, 2/229-230; Şevkânî, 3/62-64)

Ancak bu hadislerin hemen hemen tamamı, muhaddisler tarafından sened itibariyle zayıf görülmüştür.