Evvabin namazı, kuşluk namazı mıdır?

Soru Detayı

- Zira Peygamber Efendimiz (asv)'in şöyle buyurduğu rivayet ediliyor:
"Evvabinlerin namazı, duha zamanı, deve balasının ısındığı vakittir."

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kuvvetli bir ihtimalle hadisteki “evvabin” tabiri, sözlük anlamında kullanılmış ve bununla “kuşluk namazını kılmak, Allah’a yönelen, ona yalvarıp yakarmasını bilen insanların işi” olduğu kastedilmiştir.

Bütün âlimlerin ittifakıyla, bütün fıkıh kitaplarında, evvabîn namazı akşam ile yatsı arasında kılınan sünnetlerdir. Duha ise kuşluk namazıdır. (Misal olarak bk. Tahtavî, s. 317,321; Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 2/62-64).

Nitekim bir hadiste akşam nazmından sonra kılınan sünnetler için de “evvabin” ifadesi kullanılmıştır.

Hadis-i şerifte Hz. Peygamber (a.s.m) şöyle buyurmuştur:

“Kim akşam namazından sonra altı rekat namaz kılarsa, evvabinler(tövbe edenler)den sayılır.” (bk. Tahtavî,  Merakı’l-felah, s. 317).