Tecavüzü yasaklayan bir ayet var mı?

Soru Detayı

- Kadına, çocuğa, hayvana, erkeğe tecavüzü doğrudan (veya dolaylı) yasaklayan bir ayet var mı, yoksa neden yok?
- Tecavüzün ne kadar kötü bir şey olduğunu herkes kabul eder (bazı hastalıklı insanlar dışında), o zaman neden Kuran’da çocuğa, hayvana, kadına, erkeğe tecavüzü yasaklayan bir ayet yok. Ben böyle bir ayet yok diye biliyorum yanlışım varsa af ola soruda zaten bunu sordum.
- Sorum ile alakası olan bir soruyu da soruma eklemek istiyorum:
(4/NİSÂ-79: Sana gelen iyilik Allah'tandır. Başına gelen kötülük ise nefsindendir. Seni insanlara elçi gönderdik; şahit olarak da Allah yeter.)
- Bir kadın tecavüze uğradığında nasıl kendi nefisinden tecavüze uğramış oluyor?
- Eğer tecavüz kadının nefsinden dolayı başına gelmediyse bu ayet yalan oluyor bu da dinin yalan olması manasına geliyor bunu açıklayabilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam’a göre insan; canı, malı, namusu, haysiyeti, tüm hak ve özgürlükleri ile dokunulmaz bir varlıktır. Kur'an ve sünnetin getirdiği hükümler ve genel ilkeler bunun en açık delilidir.

Tecavüzün iğrenç bir insanlık suçu olduğu aşikardır. Kur'an'da özel olarak bahsedilmemiş olması, bu çirkin fiilin büyük bir suç olduğu gerçeğini ortadan kaldırmaz.

Nisa suresi, 79. ayette insanların iradesine bırakılmış hususlarda işledikleri kötülüklerin, yaptıkları yanlışların sorumluluğunun kendilerine ait olduğu hatırlatılmaktadır.

Tecavüz mağduru kimsenin bu çirkin fiilde iradesi söz konusu değildir. Dolayısıyla mağdurun durumunu bu ayetle ilişkilendirmek mantık hatası ve yanlış çıkarım anlamına gelir.