Bir karış zulmedene yerin yedi katı boynuna geçirilir, sözü hadis mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Konuyla ilgili bir hadis şöyledir:

مَنْ ظَلَمَ قِيدَ شِبْرٍ مِنَ الأرْضِ طُوِّقَهُ منْ سَبْعِ أَرَضِينَ

“Kim bir karış miktarı bir yere haksız olarak zulümle sahip olursa, o yerin yedi katı boynuna geçirilir.”  (Buhari, Mezalim 13; Müslim, Müsakat, 139-142)

Birinin arazisine tecavüz ve malını gasp etmek, en büyük zulümlerdendir. Her zulmün olduğu gibi, onun da kıyamet gününde cezası şiddetli ve çetindir.

Peygamber (asm) Efendimiz, dünyada insanlar arasında yaygın olarak rastlanan hudut ve arazi tecavüzlerini ve bunun neticesinde ortaya çıkan pek çok kötülükleri, zulümleri, haksızlıkları, kan dökmeleri, kırgınlıkları, dargınlıkları uhrevi müeyyideleri hatırlatarak önlemeyi hedeflemiştir.

Hadisimizdeki "bir karış yer" ifadesi azlıktan kinayedir. Bir karışlık bir sınır tecavüzü böylesine bir cezalandırmayı gerektirirse, daha büyük toprak gaspları elbette çok daha büyük cezaları haydi haydi gerektirir, anlamına gelmektedir.

Memleketimiz gibi bağ bahçe ve tarla komşuları arasında sınır tecavüzlerinin sıkça görüldüğü ve bazen de bu yüzden cinayetlere varan olayların yaşandığı ülke ve yöre Müslümanları için, bu hadis-i şerif ne büyük bir uyarıdır.

Buna göre:

- Toprak gaspının cezası çok ağırdır.

- Zulmün her çeşidi haram kılınmıştır. Her çeşit zulmün ahiretteki cezası da şiddetlidir.

- İnsanların haklarına tecavüzün her çeşidi zulümden sayılır.

- Sahip olunan arazinin üstü ve altı da sahip olan kişiye aittir.