Gönüllü zina ile tecavüzün cezası aynı mı?

Soru Detayı

- Benim anlamadığım ve en çok zoruma giden konu, Kuran’da tecavüz konusunun hiç geçmemesi ve zina ile bir tutulması; tecavüz edene sadece tek taraflı zina cezası uygulanması...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kadına tecavüz eden erkek ile gönül rızasıyla zinaya razı olan kadınla birlikte olan erkeğin cezası aynı değildir.

İkinci suçu ve günahı işleyen erkek zina cezası alır.

Birinci suçu işleyen erkek ise zinaya ek olarak tecavüz cezası alır.

Ancak tecavüz suçunun cezasını şeriat belirlememiş, yönetimin takdirine bırakmıştır (tazir kısmına girer). Yönetim çıkaracağı ceza kanununda tecavüze karşı da caydırıcı bir ek ceza koyar ve uygular.