İslam’da tecavüzün tanımını yapabilir misiniz?

Soru Detayı

- İslam'da tecavüzün ne olduğunu detaylı olarak açıklar mısınız?
- Birini sadece fiziksel olarak zorlamak mıdır?
- İslam'daki tecavüz tanımının batıdaki tecavüz tanımından ne farkı var?
- Mesela bazı yerlerde hırsızlık tecavüzdür. Ama bu İslam'da tecavüz demek değildir.
- Büluğ çağına gelmemiş çocukla zina etmek tecavüz müdür?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam’ın bağlayıcı kuralları vardır, bu kurallar kırmızı çizgilerdir, kırmızı çizgileri çiğneyen her davranış bir “sınır tecavüzüdür.”

Dine aykırı olmayan örf ve âdet ile güzel ahlak kurallarının çiğnenmesi de bu alana ait tecavüzlerdir.

Bir insan büluğ çağına gelsin gelmesin, onunla yapılan zina din kurallarının tecavüzüdür.

Batı kanunları büluğa ermiş ama aralarında evlilik bağı olmayan kişilerin -İslam’a göre zina olan- ilişkilerini zina saymıyor; halbuki İslam’a göre bunlar zinadır ve zorla olmamış ise kişiye tecavüz değildir, ama din kuralına karşı tecavüzdür.

Evlenme çağına gelmemiş bir kimse ile -nikâh yapılarak da olsa cinsel ilişki- belli cezayı (haddi) gerektiren bir zina değildir, fakat tecavüzdür ve bunun da cezası olur.