Sadece Aeo, inş, asm, as, ra, demek caiz mi?

Soru Detayı

- Allah’ın ismini kısaltmak mesela sözlü olarak Allaha emanet ol yerine aeo, İnşallah yerine inş. Aleyhissalatü vesselam yerine asm, aleyhisselam yerne as, radıyallahü anh yerine ra demek günah mı?
- Bu durumda nasıl bir yol izlemek gerekir, yazarken ve okurken?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Konuşmada bunları kullanmak uygun olmaz.

Yazıda ise çok yer tutmasın ve vakit almasın diye kullanılabilir, lakin o işaretleri yazanların ve okuyanların o işaretlerin açılımını da okumaları gerekir.

Peygamberimizin (asm) adı bir yazıda veya konuşmada birden fazla defa geçiyorsa, her defasında salât okumanın gerekli olup olmadığı tartışmalıdır. Bir celsede başta bir defa salat okumanın yeterli olacağı görüşü de vardır.