Allah niye kendi yarattığı mahluku defol git diye sert tavırlarla kovuyor?

Soru Detayı

- İsra 63. ayette Allah buyurdu ki: “Defol git. Artık, onlardan her kim sana uyarsa haberiniz olsun ki, cehennem de sizin cezanızdır. Hem de mükemmel bir ceza.”
- Allah niye kendi yarattığı mahluku defol git diye sert tavırlarla kovuyor?
- Defol git demek yerine artık dünyaya gidebilirsin seni ve sana uyanları cezalandıracağım diyebilir...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah, hangi yerde nasıl konuşacağını senden, benden öğrenecek değil ya!

- “Allah yaptıklarından sorguya çekilmez, eleştirilmez” (bk. Enbiya, 21/23) mealindeki ayette herkese haddini bildirmektedir.

- Kur’an’daki sert ifadeler, işlenen suçların büyüklüğünü göstermeye yöneliktir.

- Allah, kendisine açıkça isyan eden ve büyüklük taslayan şeytanı rahmetinden uzaklaştırırken herhalde -gazabını- “Defol!” demekle gösterecektir. Yoksa rahmetinden kovduğu bir cani için “Zahmet olmazsa şuraya teşrif etseniz olmaz mı?” gibi nazikane bir ifadeyi kullanmasını kimse bekleyemez.

- Şeytan en büyük kafirdir ve bütün kafirlerin başıdır. Küfür ise en büyük bir cinayettir. Böyle bir cinayet her türlü tahkir ve tehdidi hakeder.

Bediüzzaman Hazretlerinin ifadesiyle:

“Küfür; şu mektubat-ı Samedaniye derecesinde ve kıymetinde olan kâinatı manasız, gayesiz bir derekeye düşürdüğü için, bütün kâinata karşı bir tahkir olduğu gibi; bu mevcudatta cilveleri, nakışları görünen bütün esma-i kudsiye-i İlahiyeyi inkar ile red ve Cenab-ı Hakk'ın hakkaniyet ve sıdkını gösteren gayr-ı mütenahî bütün delillerini tekzib olduğundan nihayetsiz bir cinayettir. Nihayetsiz cinayet ise, nihayetsiz azabı îcab eder.” (bk. Sözler, Onuncu Söz, s. 63)

Nihayetsiz azabı hak eden bir cani nihayetsiz tahkire layıktır.

- Bu gibi sert ifadeler, yaratıcının yarattığı mahlukları ile olan ilişkisinden değil, mahlukların yaratana karşı yaptıkları affolunmaz küstahlıklarından kaynaklanıyor.