Allah niye kendi yarattığı mahluku defol git diye sert tavırlarla kovuyor?

Tarih: 01.06.2020 - 20:00 | Güncelleme:

Soru Detayı

İsra 63. ayette Allah buyurdu ki: “Defol git. Artık, onlardan her kim sana uyarsa haberiniz olsun ki, cehennem de sizin cezanızdır. Hem de mükemmel bir ceza.”
Allah niye kendi yarattığı mahluku defol git diye sert tavırlarla kovuyor? Defol git demek yerine artık dünyaya gidebilirsin seni ve sana uyanları cezalandıracağım diyebilir..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah hangi yerde nasıl konuşacağını senden, benden öğrenecek değil ya!

- “Allah yaptıklarından sorguya çekilmez, eleştirilmez” (bk. Enbiya, 21/23) mealindeki ayette herkese haddini bildirmektedir.

- Kur’an’daki sert ifadeler, işlenen suçların büyüklüğünü göstermeye yöneliktir.

- Allah, kendisine açıkça isyan eden ve büyüklük taslayan şeytanı rahmetinden uzaklaştırırken herhalde  -gazabını- “Defol!” demekle gösterecektir. Yoksa rahmetinden kovduğu bir cani için “zahmet olmazsa şuraya teşrif etseniz olmaz mı?” gibi nazikane bir ifadeyi kullanmasını kimse bekleyemez. 

- Şeytan en büyük kafirdir ve bütün kafirlerin başıdır. Küfür ise en büyük bir cinayettir. Böyle bir cinayet her türlü tahkir ve tehdidi hakeder. 

Bediüzzaman hazretlerinin ifadesiyle:

“Küfür; şu mektubat-ı Samedaniye derecesinde ve kıymetinde olan kâinatı manasız, gayesiz bir derekeye düşürdüğü için, bütün kâinata karşı bir tahkir olduğu gibi; bu mevcudatta cilveleri, nakışları görünen bütün esma-i kudsiye-i İlahiyeyi inkar ile red ve Cenab-ı Hakk'ın hakkaniyet ve sıdkını gösteren gayr-ı mütenahî bütün delillerini tekzib olduğundan nihayetsiz bir cinayettir. Nihayetsiz cinayet ise, nihayetsiz azabı îcab eder.” (Sözler, 63)

Nihayetsiz azabı hak eden bir cani nihayetsiz tahkire layıktır.

- Bu gibi sert ifadeler, yaratıcının yarattığı mahlukları ile olan ilişkisinden değil, mahlukların yaratana karşı yaptıkları affolunmaz küstahlıklarından kaynaklanıyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 1.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun