Peygamberimizin çok kadınla evlenmesi evlilik müessesesine saygısızlık değil mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sevgili Peygamber Efendimize (asm) “saygısız” diyen kimsenin öncelikle tövbe etmesi gerekir. Sonra “Bu evliliğin hikmeti nedir?” diye sorarsa, elbette bunun cevabı verilir.

Bir elçiye saygı ve hürmet, onu gönderene saygı ve hürmet demektir. Aynı şekilde elçiye saygısızlık da yine onu gönderene saygısızlık etmek demektir.

Hz. Peygamber (asm), Allah’ın elçisidir, onun izniyle ve iradesiyle hareket eder. Mülkün sahibi olan, sonsuz hikmet ve rahmeti bulunan Allah, nasıl isterse ve hikmeti nasıl uygun görürse öyle irade eder.

İnsan, gözlerim neden iki tane, neden yerleri burası diye itiraz edemediği ve buna "saygısızlık" diyemediği gibi, Allah'ın irade buyurduğu ve izin verdiği şeyleri de öyle düşünmeli.

Ancak her şeyin hikmetini, rahmet yönlerini araştırmak gerekir ve bu da bir ibadettir.

Buna göre, gözlerin iki tane olmasının ve yerlerinin ne kadar hikmetli olduğunu araştırdığı gibi, elbette Peygamber Efendimizin (asm) de evliliklerinin nice hikmetleri olduğunu ve nice rahmet yönlerinin bulunduğunu araştırması gerekir.