Sanki hiç yaşamıyormuş gibi hissediyorum kendimi, ne önerirsiniz?

Soru Detayı

- Toprak olacağım, sanki hiç yaşamıyormuş gibi hissediyorum ne önerirsiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Müsaadenizle sualinizde iki yanlış ifade var, şöyle ki;

Birincisi, toprak olmayacaksınız!

Evet, şu an imtihana tabi tutulduğunuz dünyada, dünyayı tanımak ve anlamak için size emaneten verilmiş, kendinize aitmiş gibi telakki ettiğiniz bedeniniz toprak olacak, ama ruhunuz değil! Ruhunuza ise kıyamet sonrası, ahiret alemine muvafık yeni bir beden verilecek.

İkinci yanlış ifade ise yaşadığınızı hissetmediğinizdir!

Siz hiç sevinmiyor musunuz, üzülmüyor musunuz, korkmuyor musunuz, endişeleriniz yok mu, emelleriniz yok mu, canınız acımıyor mu?..

Maddi manevi bu hislerden yoksun olmadığınıza göre, yaşadığınız ve bunu iliklerinize kadar hissettiğiniz tartışılmaz.

Peki size bu soruyu sorduran ne o zaman?

Belki “Ben kimim, nereden geldim, niye geldim, nereye gideceğim?…” tarzı sualleri kendinize sormanız ve haliyle bunlara cevap alamamış olmaktan kendinizi boşlukta hissetmenizdendir.

Hiç merak etmeyin, çok ulvi gayelerle ve imtihan edilmek üzere her birimiz bu dünyaya gönderildik. Bizi yaratan Cenab-ı Hak imtihan sırrı gereği, Onun emir ve yasaklarına uyup uymayacağımız konusunda bizlere hür bir irade vermiş.

İşte biz Onun emir ve yasaklarına uyup Onu tanıdıkça, dünya ve ebedi ahiret huzurunu yakalamaya yaklaşıyoruz; Onu tanımayıp, nefis ve aklımıza göre yaşadıkça da hem dünyada boşluğa düşüp, hem de ebedi ahiretimizi perişan ediyoruz.

Bunu biz demiyoruz, Allah’ın son kitabı Kur'an-ı Kerim ve son peygamberi Hazret-i Muhammed (asm) diyor.

İki cihan huzuru için bize yegâne düşen, bütün ön yargılarımızdan kurtulup, başımızı iki elimiz arasına alarak tefekkür edip, Kur'an ve sünnete bağlanıp, tövbe ve istiğfar ederek Onun istediği tarz hayatı yaşamaktır.

Onu kaybeden neyi buldu, Onu bulan neyi kaybetti?