Peygamberimiz saraylarda yaşamamış, bizim büyük evlerde yaşamamız caiz mi?

Soru Detayı

- Peygamberimiz neden saraylarda yaşamamış o zamanlar, peki bizim büyük evlerde yaşamamız caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamberimiz ümmetini, israftan, lüküs hayattan, gereksiz harcamalardan korumak, malın ihtiyaçtan fazlasını gerekli olduğunda başkalarına vermelerini sağlamak, bu yolda onlara örnek olmak için kıt kanaat geçinmeyi tercih etmiştir.

Ancak harama bulaşmadan servet edinilmiş ve başkalarının temel (aslî) ihtiyaçları da alınan tedbirler ve herkesin üzerine düşeni vermesi ile temin edilmiş olursa, israfsız, refah içinde yaşamak İslam’da yasaklanmamıştır.

Ashab içinde cennetle müjdelenmişler arasında bile zenginler ve nispeten refah içinde yaşayanlar bulunmuştur.