Pascal’ın Kumarı İslam’a göre yanlış mıdır?

Soru Detayı

- Ayet ve hadislere göre “Pascal’ın Kumarı” argümanı ile İslam’a inanmak yanlış mıdır?
- Yalnızca akılcı olarak düşünürsek de yanlış mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu mesele Pascal’dan çok önce Hz. Ali’ye atfedilen bir akıl yürütme ve diyalog olarak kayıtlıdır.

Sağlıklı bir akıl yürütme örneği olarak kayıtlı bu hadise, Hz. Ali’nin ya da Müslümanların kesin ve yakini iman biçimini açıklamaz. Sadece inançsızlara doğru bir akıl yürütmenin ilk basamağını sunar.

Pascal da aynı şekilde inançsızlığın sorununu göstermek amacı ile muhtemelen bu düşünceden etkilenerek söz konusu ön kıyası kullanmıştır.

İmana ait kesin bilgi ise yalnızca akılda kalmayan vicdanda tasdik olunan ve kalpte derin bir duygu durumu ile yaşanarak kabul edilen kesin bir hissediş ve vazgeçilemez duyuştur.

Böylesi kamil bir imanı herkes samimiyetle Rabbinden istemelidir.

Hz. Ali ile ilgili rivayet için tıklayınız:

Hz. Ali, ahirete inanmayan birine, "Eğer yoksa benim kaybedecek bir ...