Ölüyle cinsel ilişkinin (nekrofili) cezası nedir?

Soru Detayı

- Peygamberimizin Habeşli bir adamın ölmüş bir kadınla cinsel ilişkiye (yani zinaya) girdiği için ceza vermediği doğru mudur?

- Doğruysa Peygamberimiz böyle bir şeye nasıl olur da ceza vermez ve müsade eder?

- Böyle bir rivayet var mıdır? Uydurma olamaz mı? Alimler bu konuda ne diyor?

- Tıp dilinde ölüyle ilişkiye girenlere NEKROFOLİ deniyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bu konuda da herhangi bir hadis rivayetine rastlayamadık.

- Bu konuda dört mezhebin görüşü şöyledir:

Maliki mezhebine göre, ölü bir kadınla cinsel ilişkiye gören kimseye zina cezası verilir. Çünkü, böyle bir fiil, normal zina suçına ilave olarak, ölünün saygınlığını kırıcı olduğundan, normal zina suçundan daha çirkin ve daha büyük bir günahtır. (bk. Haşiyetu’d-Dessûkî, 4/314)

Hanefi, Şafii ve Hanbeli mezhebine göre, ölü bir kadınla cinsel ilişkiye giren kimseye -haram ve büyük günah olmakla beraber- zina suçuna verilen ceza verilmez. Çünkü, bu tür bir ilişki tiksindiricidir; insanın tabiatına terstir. Gerçek lezzeti vermekten uzaktır. Bu sebeple, bu fiili işleyen kişiye zina cezası değil, tazir cezası verilir ve tedip edilir. (bk. el-Bedai’, 7/34; el-Muğni,8/181; Muğni’l-Muhtaç, 4/154; el-Muhezzeb, 2/269; V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 6/269)