Namaz kılarken, “De ki” kelimesini okumamak daha doğru olmaz mı?

Soru Detayı

- İhlas Suresinin anlamı:
“De ki: O Allah tektir. Allah her şeyden müstağni ve her şey O'na muhtaçtır. O doğmamış ve doğrulmamıştır. Hiç bir şey O'na denk değildir.” şeklindedir.
- Şimdi biz Namaz kılıyoruz sure okuyoruz. İhlas suresi “De ki” diye başlıyor. Biz ibadetimizi Allah’a yaptığımıza göre bu “De ki” kelimesini kullanmamız ne kadar doğru?
- “De ki” kelimesini okumamak daha doğru olmaz mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Kur’an’da 332 defa “De ki:” manasındaki “Kul” fiili kullanılmıştır.

Bu ifade tarzı, Kur’an’ın Allah’ın kelamı olduğunun göstergesidir.

Zira eğer öyle olmasaydı, Hz. Peygamber (asm)’e hitap eden bu kelimeyi herkesten önce kendisi okumazdı.

- Namazlarda (dua etmek değil) Kur’an okumak farzdır. Dua manasında da olsa öncelik kıraate (Kur'an okumaya) verilmelidir.

Bütün fıkıh kitaplarında kıraat mefhumu söz konusudur.

Sahabe asrından beri, İslam alimleri namazlarında her zaman “Kul = DE ki:" kelimesini okumuşlardır. Bu bir icmadır.

Hatta Hz. Peygamber (asm) namazın dışında da  “İhlas-Felak-Nas” surelerini dua niyetiyle okuduğunda da bu kelimeyi terk etmemiş ve insanlara okumalarını tavsiye ederken de “Kul” kelimesini terk etmemiştir. Vesselam...