Fatiha Suresi'ni okuduğumuzda, Yüce Yaradan'ın hitabından ziyade bir insan duası şeklinde olduğu nazara çarpıyor. Bu konuda beni bilgilendirir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Kur’an’ın surelerinin ve ayetlerinin başında “Kul = Resulüm! Deki:”  fiili mukadderdir. Çünkü ilk muhatap Hz. Peygamber (a.s.m)’dir.

Örneğin; Nisa suresinin ilk ayeti -mealen- “Ey insanlar, sizi yaratan Rabbinize karşı gelmekten sakının.” şeklindedir. Bu hitap doğrudan insanlara vahiy edilmediğine göre, ilk muhatap Hz. Peygamber (a.s.m)’dir. “Ey insanlar!” ifadesi, ona uygun düşmeyeceğine göre, bura da yine “kul” fiili var demektir. Kur’an’da 300’den fazla “kul” kelimesinin açıkça zikredilmesi de bu emir kipinin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

- Vahiy hakikati, Allah’tan -melek vasıtasıyla- doğrudan elçisine yönelen bir hitabı olduğundan ötürü, “Kul” kelimesinin varlığı aklen ”delalet-i iltizamiye ile” zorunlu olduğundan, her yerde açıkça zikredilmemiştir.

- İşte Fatiha suresinin başında da bu "kul = Deki..” fiili zımnî olarak vardır.