Müslüman yaptığı her hareketten sorumlu mu?

Soru Detayı

- Yani her hareketimizi düşünerek mi yapmalıyız?
- Ama o zaman Müslümanın üstüne çok yük biniyor bu çok stres yaratıyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Akil baliğ olmuş bir Müslüman, bilinçli ve niyeti belli olarak yaptığı her davranıştan, söylediği her sözünden sorumludur. Düşünceler, akıl ve kalpten geçenler, eyleme dönüşmedikçe günah sayılmamaktadır.

Bilindiği gibi yapılan hareketler, hüküm bakımından farklılık göstermektedir: Farz, vacip, nafile, mübah, mekruh, haram ve küfür gibi durumları vardır.

Bunlarda bilinç esastır.

Farz, vacip ve haram gibi konularda yapılan olumsuz ve caiz olmayan davranışlar, unutma, hata ve can tehlikesi söz konusu ise herhangi bir sorumluluğa mucip olmaz. Çünkü Allah hiçbir insana gücünün dışında bir sorumluluk yüklemez.

Kur'an şöyle der:

“Allah hiçbir kimseyi, gücünün yetmediği bir şeyle yükümlü kılmaz; lehinde olanı da kendi kazandığıdır, aleyhinde olanı da kendi kazandığıdır. Rabbimiz! Unutur veya yanılırsak bizi cezalandırma! Bizden öncekilere yüklediğin gibi bize de ağır yük yükleme! Üstesinden gelemeyeceğimiz şeyleri üzerimize yükleme!” (Bakara, 2/286)

Ve Allah kabul etmediği duayı kullarına söyletmez

Mübah olan söz ve davranışlarda ise insan serbest bırakılmıştır; ister düşünerek yapar ister düşünmeden yapar herhangi bir sorumluluk yoktur. Ancak mübah olan davranışları yaparken, eğer kişi Resulüllah aleyhisselatü vesselamı düşünerek Onun gibi davranırsa, davranışlarını ibadete dönüştürür. Çünkü Resulüllahı düşünmek Allah’ı hatıra getirir, Allah’ı düşünmek ise ibadettir. Bu düşünce haliyle ona huzur verecektir.