Müslüman yaptığı her hareketten sorumlu mu?

Tarih: 22.08.2019 - 20:00 | Güncelleme:

Soru Detayı

Yani her hareketimizi düşünerek mi yapmalıyız? Ama o zaman Müslümanın üstüne çok yük biniyor bu çok stres yaratıyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Akil baliğ olmuş bir Müslüman, bilinçli ve niyeti belli olarak yaptığı her davranıştan, söylediği her sözünden sorumludur. Düşünceler, akıl ve kalpten geçenler, eyleme dönüşmedikçe günah sayılmamaktadır.

Bilindiği gibi yapılan hareketler, hüküm bakımından farklılık göstermektedir: Farz, vacip, nafile, mubah, mekruh, haram ve küfür gibi durumları vardır.

Bunlarda bilinç esastır.

Farz, vacip ve haram gibi konularda yapılan olumsuz ve caiz olmayan davranışlar, unutma, hata ve can tehlikesi söz konusu ise herhangi bir sorumluluğa mucip olmaz. Çünkü Allah hiçbir insana gücünün dışında bir sorumluluk yüklemez.

Kuran şöyle der:

“Allah hiçbir kimseyi, gücünün yetmediği bir şeyle yükümlü kılmaz; lehinde olanı da kendi kazandığıdır, aleyhinde olanı da kendi kazandığıdır. Rabbimiz! Unutur veya yanılırsak bizi cezalandırma! Bizden öncekilere yüklediğin gibi bize de ağır yük yükleme! Üstesinden gelemeyeceğimiz şeyleri üzerimize yükleme!” (Bakara 286)

Ve Allah kabul etmediği duayı kullarına söyletmez

Mubah olan söz ve davranışlarda ise insan serbest bırakılmıştır. İster düşünerek yapar ister düşünmeden yapar herhangi bir sorumluluk yoktur. Ancak mubah olan davranışları yaparken, eğer kişi Resulüllah aleyhisselatü vesselamı düşünerek Onun gibi davranırsa, davranışlarını ibadete dönüştürür. Çünkü Resulüllahi düşünmek Allah’ı hatıra getirir, Allah’ı düşünmek ise ibadettir. Bu düşünce haliyle ona huzur verecektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 84
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun