Melekler neden birini daha mı demek yerine, birini ifadesini kullanıyorlar?

Soru Detayı

- Bakara 30 da melekler neden “birini daha mı” demek varken “birini” ifadesini kullanıyorlar?
- Melekler, insandan önce yaratılan taifenin varlığını bilmiyorlar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili ayetin meali şöyledir:

“Hani rabbin meleklere, 'Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım.' demişti. Onlar, 'Biz seni eksiksiz bilirken ve durmadan övgü ile tenzih ederken orada fesat çıkaracak ve kan dökecek birini mi yaratacaksın?' dediler. Allah 'Şüphe yok ki, ben sizin bilmediklerinizi bilirim.' buyurdu.” (Bakara, 2/30)

Allah, bir halife yaratacağını bildirirken “bir halife daha” demeyi uygun görmemiştir. Çünkü, gaye yaratılacak olan mahlukun başka taifelerden sonra gelip gelmemesi değil, bizzat insan profilindeki bir halifenin nazara verilmesidir.

Nitekim, ayette yer alan “yeryüzünde bir halife yaratacağım” mealindeki ifade bu konuda açıktır.

İşte meleklerin sorusu da ilahi ifadeye tam mutabık bir şekilde ortaya çıkmıştır.

Melekler ister daha önceki mahlukların varlığından haberdar olsun (ki haberdar oldukları bilinmektedir), ister olmasın, meleklerin bu soruları, verilen bilgiye uygun düşmüştür.

Diğer taraftan, halife kelimesi, kendinden önce başka bir taifenin geçtiği anlamına gelir. Halef sonraki demektir. Buna göre zaten cinler vardı, bu cinlerin yaptığı zulüm de belli. Bu cinlerin bunca yaptığından sonra bunlar gibi mükellef bir varlık daha mı yaratacaksın anlamına gelir.

Eğer "Bir halife daha mı yaratacaksın?" olsaydı, o zaman "Cinler bir halife idi onlardan sonra başka bir halife daha mı?.." şeklinde anlaşılırdı. Bu durumda sanki cinlerden önce de sorumlu bir varlığın olduğu akla gelirdi. Böyle bir durum olmadığına göre sadece "bir halife" demek doğrudur.