Maya mantarı evriliyor mu?

Soru Detayı

- Minnesota üniversitesi deki laboratuvarda Tek hücreli Maya mantarlarının yapay seçilim yoluyla 60 günde çok hücreli yapılara evrildigi iddia ediliyor. Bu mümkün müdür?
- Birikerek evrimi oluşturabilirler mi?
- Yaşam böyle başlamış olabilir mi? Açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Maya mantarları tek hücreli varlıklardır. Bunlar tomurcuklanma ile çoğalırlar.

Tomurcuklanma ile Üreme

Maya mantarlarında eşeysiz üreme tomurcuklanma ile gerçekleştirilir. Maya hücresinde tomurcuklanma başladığında çekirdek ikiye bölünür. Çekirdeklerden biri yeni geliştirilen tomurcuğa geçirilir. Yeterli büyüklüğe ulaşan tomurcuk, boğumlanarak ana hücreden ayrılır.

Böylece bir hücreden Allah’ın sonsuz ilmi, iradesi ve kudretiyle yeni bir hücre yaratılmış olur (Şekil 1).

Şekil 1. Maya mantarlarından tomurcuklanma ile yeni fertler meydana getirilir. Elektron mikroskobunda çekilmiş bir resimde tomurcuklanmalar görülmektedir.

Şayet tomurcuklar ayrılmayıp bir arada kalırsa bunlardan çok hücreli koloniler meydana getirilir (Şekil 2).

Şekil 2. Tek mantar hücresinden meydana getirilen yeni hücreler ayrılmayıp bir arada kalarak meydana getirilmiş çok hücreli mantar kolonisi.

Evrimcilerin söylediği yeni bir şey değil. Şekil 2’de görüldüğü gibi mantar tomurcukları bir arada kalarak koloni hâsıl ederler.

- Peki, nedir bunlar? Mantardan başka şey mi?

- Hayır. Yine mantardır. Aslında bunu evrime delil göstermek evrimcilerin bir çıkmaz içinde bocaladıklarını gösterir.

- Evrimciler niçin böyle ipe sapa gelmez şeylerle uğraşıyorlar?

Onlar Allah’ı devreden çıkarıp onun yerine sebepleri, tesadüfü ve tabiatı ilah yerine koyuyorlar. Hâlbuki bütün fiilleri yapan doğrudan Allah’tır.  Allah isterse mantardan elma veya armut da yaratabilir. Ama Allah’ın böyle bir kanunun yok.

Size günümüzden bir misal verelim:

Kovid-19 virüsü durmadan değişiklik geçiriyor. Yani mutasyona uğratılıyor. Ama yine virüs olarak devam ediyor. Bir başka canlıya dönüşmüyor.

İşte Allah’ın canlıların çoğaltılması hakkında kanunu böyledir. Yani her bir canlı grubu kendine özel genetik yapısıyla Allah tarafından doğrudan yaratılmıştır.

Siz evrimcilerin bu safsatalarına kulak vermeyin.