Mallarımızın zekatını hesaplarken ölçü altın mı, gümüş mü, deve mi, koyun mu?

Soru Detayı

- Paranın zekatını hesaplarken nisab miktarını altına göre değil de gümüşe göre hesaplayabilir miyim?
- Hesaplayamazsam sebebi nedir? Arada fark çok oluyor. Gümüş 200 dirhem, 20 miskal altından daha ucuz.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Fıkıh kitaplarında sayılan ve ilk dönem uygulamalara dayanan nisap miktarları, o devirdeki değerleri esas almaktadır ve genel bir değerlendirmeye göre bu miktar malvarlığı o devirde küçük bir ailenin yıllık geçimini sağlayacak kadardır.

200 dirhem gümüş 640 gram eder, bu da bir aylık geçimi bile sağlamaz.

Altın nisabı esas alınarak yapılması uygun görülüyor. Ancak altın nisabı da bazen yıllık geçimi karşılamayabiliyor.

Makul olan ya bütün nisap çeşitlerini kuruşlandırıp ortalamasını almak ya da daha doğrusu kişinin bulunduğu zaman ve zemine göre yıllık geçim karşılığını nisap kabul etmektir.