Kur'anda dört halifenin ismi geçiyor mu?

Tarih: 26.06.2020 - 14:06 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'anda dört halife

مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللّٰهِۜ وَالَّذ۪ينَ مَعَهُٓ اَشِدَّٓاءُ عَلَى الْكُفَّارِ رُحَمَٓاءُ بَيْنَهُمْ تَرٰيهُمْ رُكَّعًا سُجَّدًا يَبْتَغُونَ فَضْلاً مِنَ اللّٰهِ وَرِضْوَانًۘا  "Muhammed Allahın elçisidir. Onunla beraber olanlar, kâfirlere karşı şiddetli, kendi aralarında merhametlidir. Sen onları Allahtan bir lütuf ve rıza isteyerek rükû ve secde eder vaziyette görürsün..." (Fetih, 29)

İnsan, söz söylerken eğer isterse bazı işari manalar da verebilir. Mesela, “orak-çekiç” komünizmin sembolüdür. Komünist sistemi tenkit eden biri şöyle diyebilir: “Artık sanayi çağındayız, orakla ve çekiçle bir yere varamayız.” Bu sözüyle hem orak ve çekicin geride kaldığını, hem de bunlarla sembolize edilen komünizmin zamanın ihtiyaçlarına cevap veremeyeceğini anlatır.

Bir de şu beyte bakalım:

Âvazeyi bu âleme Davud gibi sal.

Bâki kalan bu kubbede bir hoş sada imiş.

Şair Bâki, bu beyitte hem bu kubbede bâki kalan şeyin bir hoş sada olduğunu söylemiş, hem de “bâki” kelimesini tevriyeli (çift anlamlı) kul­lanarak kendi mahlasına telmihte bulunmuştur.

Fetih suresinin üstteki ayeti, Hz. Peygamberin ashabını seçkin vasıflarıyla haber vermektedir. Ancak bu tarz tavsifte, Hasan-ı Basrinin de dikkat çektiği gibi, dört halifeye bir işaret de sezilmektedir. Şöyle ki:  

"Onunla beraber olanlar" ifadesi Hz. Peygamberle mağarada özel beraberliğe, hususi sohbete mazhar olan Hz. Ebubekire baktığı gibi, "kâfirlere karşı şiddetli" ifadesi Hz. Ömere, "kendi aralarında merhametlidirler" ifadesi Hz. Osmana, "Sen onları Allahtan bir lütuf ve rıza isteyerek rükû ve secde eder vaziyette görürsün" ifadesi Hz. Aliye işaret etmektedir. (Alûsî, XXVI, 129; Bursevi, IX, 60; Nursi, Lem'alar, s. 30)

Mezkûr ayetten dört halifeye işaret sezmek işari bir tefsirdir. Fakat "ayetten murat bu dört halifedir" demek, haddi tecavüzdür, batıniliğe kaymaktır. İşari tefsirde zahiri mana reddedilmez, bunun dışında olası manalara dikkat çekilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 100+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun