Kuran'da "alâ" nasıl yazılmış?

Soru Detayı

- Hz. Osman (r.a) Mushafında cer harfi olan ”علا“ nın ”على“ şeklinde yazıldığı doğru mu?
- Bu farklı yazım anlam değişmesine neden oluyor mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, bilebildiğimiz kadarıyla Hz. Osman Mushafında herf-i cer "على" şeklinde yazılıdır.

Zaten elifle yazılan "علا" kelimesi birinci babdan fiildir. Son harfi vav olup makabli meftuh olduğundan elife kalp olmuştur. Mesela:

Nisa suresinin 33. ayetinde harf-i cer olduğu için, "إِنَّ اللَّهَ كَانَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ شَهِيدً" şeklinde (ye ile) yazılmıştır.

Kasas suresinin 4. ayetinde ise, fiil olarak kullanıldığı için “إِنَّ فِرْعَوْنَ عَلَا فِي الْأَرْضِ” şeklinde (elifle) yazılmıştır. Bu, Arapça gramerde genel kuraldır.

Demek ki, harf-i cer olarak yazıldığında ya ile fiil olarak yazıldığında elif iledir.