Kısası anlatır mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

وَلَكُمْ فِى الْقِصَاصِ حَيٰوةٌ يَٓا اُولِى اْلاَلْبَابِ
“Ey akıl sahipleri! Kısasta sizin için hayat vardır.”
(Bakara, 2/179)

İslam Dini hayatı mukaddes tanır, haksız yere bir cana kıymayı bütün insanları öldürmeye eş tutar:

“…Kim bir canı, bir can karşılığı veya yeryüzünde bir bozgunculuk çıkarmak karşılığı olmaksızın öldürürse, sanki bütün insanları öldürmüş gibidir.” (Maide, 5/32)

Haksız yere cana kıyan katil için kısası, yani “cana can” prensibini getirir:

“Ey iman edenler! Öldürülenler hakkında size kısas farz kılındı.” (Bakara, 2/179)

Masum bir cana kıyan kimsenin öldürülmesi nice faydalar sağlar. Şöyle ki:

- Başkasını öldürmeyi düşünen nice katil adayı, cezanın ağırlığı sebebiyle öldürmeye cesaret edemez, böylece hem muhatabı ölmemiş olur, hem de kendisi.

- Masumu öldürenin öldürülmesi, kan davalarını önler. Katile hapis cezası verilip sonra çıktığında masumun yakınları onu veya o sülaleden birisini veya birilerini öldürmeye çalışır. Bu ise zincirleme olarak kan davalarına yol açar. Ama katil devlet eliyle öldürüldüğünde, maktulün yakınları rahat eder ve iş orada biter.

- İdam cezası, kangren olmuş bir uzvu kesmeye benzer. Halkımız arasında “Merhametten maraz doğar.” tabiri vardır. Her zaman için değilse bile, en azından bazı durumlar için bunun doğru olduğunda şüphe yoktur. İslam’da esas olan merhamettir ve insanlara şefkatle muamele etmektir. Ama kangren olmuş bir uzuv haline gelen bir katile merhamet edip idama karşı çıkmak, mağdur durumda olan nice insanın haklarını nazara almamak anlamına gelir.

- Günümüzde Avrupa Birliği örneğinde görüldüğü gibi, bazı ülkelerde idam cezası kaldırılmıştır. Avrupa birliğine aday bir ülke olarak bizde de idam cezası uygulanmamaktadır. Ama kamu vicdanı bu meselede -tabir yerindeyse- idamı özlemektedir. Çünkü mevcut sistemde binlerce kişinin katiline bile idam cezası verilememektedir. Onlarca çocuğa tecavüzde bulunup öldüren, toplum için tam bir felaket olan psikolojik deli ve sapık kimseler yakalandığında hapishanede beslenmektedir. Bugün Amerika gibi nice ülkede idam cezası varken, Kur'anda yer alan bir hükmün uygulanmayışı kendi köklerimize ters düşmenin bir görüntüsüdür. Bu, bize yakışmamaktadır.

Suç varsa ceza da olmalıdır. Bazı suçların cezası ise, idamdır.