İçki ve kumarın faydaları var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

يَسْئَلُونَكَ عَنِ الْخَمْرِ وَالْمَيْسِرِۜ قُلْ ف۪يهِمَٓا اِثْمٌ كَب۪يرٌ وَمَنَافِعُ لِلنَّاسِۘ وَاِثْمُهُمَٓا اَكْبَرُ مِنْ نَفْعِهِمَا

"Sana içki ve kumardan soruyorlar. De ki: O ikisinde hem büyük bir günah (zarar) ve hem de insanlara bazı faydalar vardır. Fakat her ikisinin de günahı (zararı) faydasından çoktur." (Bakara, 2/219)

İçkiyle ilgili ayetler, dört merhalede gelmiştir. (Nahl 16/67; Bakara 2/219; Nisa 4/43 ve Maide 5/90- 91) Bu ayetlerden birincisinde, içki "güzel rızka" mukabil getirilerek çirkinliğine işaret edilmiştir.

İkincisinde, faydası-zararı mukayese edilmiş, zararının büyüklüğüne dikkat çekilmiştir. Buradaki faydayı, "içki ve kumarda bazı insanların fayda kabul ettiği şeyler vardır" tarzında anlayabiliriz. Mesela, bir kısım insanlar, içki ve kumar vasıtasıyla az bir zaman diliminde dert ve sıkıntılarını unutur ve bunu bir fayda olarak kabul ederler. Gerçekte ise bu, bir ibtal-i histir, gaflettir, kendini uyutmak ve uyuşturmaktır.

Kumarda kazanan biri, bunu bir fayda sanabilir. Hâlbuki kumarda kazananlar da çok şeyler kaybederler. Haysiyetini, fazilet hislerini, ailesini ve daha neler ve neleri…

Öte yandan, bu saha bir sektör hâlini almış, nice insan bu alanda çalışmakta, maneviyatta zarar etmekle beraber maddeten bir şeyler kazanabilmektedir.

Üçüncüde kısmî bir yasaklama söz konusudur.

Nihaî hükmü bildiren dördüncüde ise, içki kesin olarak yasaklanmıştır.

Toplumu birden düzeltmeye kalkmak, beşerin tabiatına aykırı hareket etmektir. Don Kişot'un yel değirmenlerine saldırması gibi, neticesi akim bir gayrettir.

Bu gerçeği bilmeyen bir kısım hevesli, heyecanlı insanlar, bir nutukla, bir kitapla, bir darbeyle toplumu birden değiştirebileceklerini zannederler, aldanırlar. Toplumun düzelmediğini görünce de ümitsizliğe düşer "Artık bu toplum ıslah olmaz." derler. Hâlbuki toplum ıslah olur. Ancak bu ıslah, uzun yıllara yayılmış mükemmel bir proje ve bu projenin adım adım takibiyle gerçekleşir.